2025-04-23

Vaření s microgreens a zkoušky klíčivosti

V dubnu jsme se pustili do opakovaných výsevů. Kromě pěstování mikrogreens jsme pozorování rozšířili i o zkoušku klíčivosti starších semen zeleniny. Zatímco řepy, špenátu a rukoly se vyšší stáří semen příliš nedotklo, starší osivo polníčku, salátu či ředkviček nám klíčit nechtělo.

Také jsme připravovali vegeoběd pro zhruba 40 strávníků, který si každý mohl podle chuti posypat několika druhy námi vypěstovaných microgreens. Tento způsob servírování jsme nakonec vyhodnotili jako nejlepší – každý si druh i množství může regulovat podle své chuti.

Read More

2025-06-13

Posíláme další pokračování seriálu. Obsahem posledního experimentu bylo zkoumání vlivu světla na růst rostlin. Zkoušeli jsme to se sazenicemi melounu. Tento pokus se nepovedl (školní výlety, nepřítomnost učitele apod.). Větší úspěchy se dostavili s pěstováním microgreens. Vše co vyrostlo bylo pozřeno :-). Technická větev trávila čas na tvorbě pracovním listu č. 2 a na jeho pilotáži.

Read More

Elemes kisautó

Mindennapi eszközökből megépíthető motorizált kisautó, mely alkalmas alapvető elektronikai ismeretek bemutatására.

Read More

2024-10-04

Zapojení žáků a představení projektu ve škole

Do projektu jsme se rozhodli zapojit žáky sedmé třídy naší školy. Tato třída je na poměry naší školy poměrně velká (26 žáků) a složením velmi pestrá. Jsou v ní žáci šikovní i slabší, s různými zájmy, takže věříme, že se budou na projektu rádi a aktivně podílet. S blokovým programováním se žáci seznámili loni v rámci hodin Informatiky, programovali v prostředí Scratch.

V říjnu proběhlo představení projektu žákům. Seznámili jsme je s vybavením, s kterým budou pracovat. Během představením jsme jim také pokládali otázky, abychom zjistili jaké jsou jejich představy o tématech, kterými se projekt zabývá.

Na otázku, co je to senzor a k čemu slouží, asi třetina žáků odpověděla, že neví, ostatní žáci odpověděli, že je to zařízení, které slouží ke snímání, měření nebo skenování. Konkrétně zmiňovali měření vzduchu, pohybu osob a také cukru v krvi u nemocných cukrovkou.

Dále jsme se zaměřili na zkušenosti žáků s mikrozeleninou a jejím pěstováním. Opět třetina žáků se vyjádřila, že mikrozeleninu doma pěstují a téměř všichni by ji využili k jídlu. Někteří konkrétně k vaření jiní k ozdobě a dochucení jídel, jeden žák by ji nabídl i zvířatům a jeden žák se dokonce zamyslel nad jejím pozitivním vlivem na naše zdraví.

Read More