Beschreibung der Ereignisse
V prvním bloku věnovaném plnění projektových úkolů jsme se věnovali prvním čtyřem pokusům. Žáci si vyzkoušeli měření teploty, vlhkosti, pH a CO2. Třída byla rozdělena na čtyři skupiny po 5 – 6 žácích a na stanovištích s jednotlivými úkoly se týmy postupně střídaly. Programování micro:bitu bylo pro žáky nové. Blokové programování znají, ale v makecode pracovali poprvé. Díky velmi návodně zpracovaným pracovním listům, ale neměli s programováním žádný problém. Bylo je jen třeba navést do online prostředí a pak jim pomoci se stažením programu do Micro:bitu.
Zpětnou vazbu jsme od žáků opět získali pomocí programu Mentimeter. Zajímalo nás jak by jedním slovem charakterizovali práci na úkolech. Nejčastěji se objevilo slovo věda a pak také pojmy měření a programování. Nejvíce žáky bavilo měření CO2, jako důvod nejčastěji uváděli, že byl tento úkol zábavný, případně, že byl jednoduchý. Svůj podíl na úspěšnosti tohoto úkolu měla také možnost jít do jiné třídy a změřit koncentraci CO2 tam.
Dále jsme se zaměřili na získané dovednosti. Třetina žáků zmínila jako nejdůležitější možnost vyzkoušet si programování a další třetinu zaujalo, že měřili různé veličiny pomocí poměrně jednoduchých programů a elektronických čidel. Pro některé byla novinkou také různá propustnost různých substrátů. Je vidět, že nové znalosti a dovednosti získali nejen v oblasti digitálních technologií, ale také v přírodovědné oblasti.
Většina žáků nepociťovala při plnění úkolů žádné problémy. Někteří zmiňovali počáteční komplikace s nahráním programu a jiní zmínili obtíže při úpravě pH roztoku na konkrétní pH.
Objektivně bych ráda zmínila, že topná deska neohřívala substrát tak rychle, jak bychom očekávali, rozdíl v teplotě byl velmi malý. Při měření vlhkosti se první skupině nepodařilo čidlo naprogramovat, ale všem ostatním ano, šlo tedy pravděpodobně o nějakou chybu v programu nebo zapojení, kterou se nám nepodařilo odhalit. U měření pH žáci velmi ocenili porovnání měření pomocí čidla a pomocí lakmusových papírků. Během měření CO2 si žáci ověřili, že i po vyvětrání klesá hladina CO2 poměrně pomalu a že velmi záleží na pravidelnosti větrání.
Důležitou součástí práce na projektu je také spolupráce v týmech, proto se poslední otázka zpětné vazby týkala právě sebehodnocení skupinové práce. Celkově se žáci celkem vysoko hodnotili z pohledu dosažených výsledků a dodržování daných pravidel práce. Jako trochu horší hodnotili spolupráci.
Věřím, že se všichni už těší na zbývající dva úkoly.
Zusätzliche Bilder
Zusätzliche Dateien
-
Video
-